EFT je rychlá a účinná terapeutická metoda emoční psychologie, jejímž prostřednictvím lze vyřešit řadu psychických i fyzických obtíží. EFT terapie není zázračná a neslibuje pomoc každému s čímkoli, je to však jedna ze zajímavých možností, jak s problémy – často velmi úspěšně – pracovat, zmírnit je, nebo jim dát nadobro sbohem.
Život jako ne-barevný obraz
EFT je zkratkou tří anglických slov „Emotional Freedom Technique“ (technika emoční svobody) a už sám název trefně vyjadřuje, oč v terapii běží. Emoce jsou nedílnou součástí lidského života a nejspíš mi dáte zapravdu, že bez nich by bylo naše bytí jen plochou a bezbarvou existencí. Ale – stejně jako barvy na obraze – měly by i zmiňované emoce utvářet harmonický celek. Protože pokud viditelně převažuje jeden z odstínů, nemusí dílo v konečném důsledku působit ladně.
Využijeme-li příměr s obrazem a budeme ve stejném duchu uvažovat o životě, asi bychom nechtěli, aby mu dominovala černá. I ona je samozřejmě potřeba, je ale dobré, aby u sebe měla i jiné, radostnější kolegyně. Jinými slovy – pokud jsme plni negativních emocí a chybí nám jejich protipól, jen sotva budeme svůj život vnímat jako šťastný. A to je ten okamžik, kdy může přijít pomoc formou EFT terapie, poupravit naši emoční škálu, nebo – chcete-li – pozměnit barvy na paletě našeho života.
Negativní emoce nejsou špatně, pokud…
Jak jsem zmínila, vedle radostných emocí existují i ty nepříjemné (strach, smutek, vztek, odpor), o které nikdo z nás obvykle nestojí. K životu jsou ale nutné, třeba proto, abychom si něco uvědomili. Vezměme si například nejstarší lidskou emoci, strach. Díky němu jsme jako lidé tady, protože právě strach je z evolučního hlediska základním iniciátorem přežití. Negativní emoce nám kromě jiného slouží i jako podnět k zamyšlení a informace, že něco v našem životě není v pořádku. Nejsou tedy a priori špatné, nesmí nám ale přerůst přes hlavu.
Jsme-li delší dobu plní nepříjemných pocitů a neumíme si s tím poradit, dostáváme se do vnitřního konfliktu, což se dříve či později projeví – ať na psychické, nebo fyzické úrovni. V konečném důsledku to může vypadat třeba tak, že se z běžného strachu stane strach iracionální (fobie, panika), občasný splín se promění v depresi, příležitostná bolest přeroste v chronickou a skvělá imunita klesne k bodu mrazu. Zkrátka co člověk, to originál, jiné prožívání a symptomy.
EFT – terapie dotekem a slovy
EFT terapii lze ve všech zmiňovaných i řadě dalších souvislostí (hubnutí, nespavost, vztahy, sebepřijetí, sebevědomí, závislost, trauma, poruchy příjmu potravy a další) použít jako jeden z efektivních nástrojů ke zmírnění či vyřešení problému a znovunastolení klidu. Jde o terapii kombinující doteky (poťukávání konkrétních bodů na těle) a jasně zacílená slova, resp. větu vytvořenou spolu s klientem na základě předchozího terapeutického rozhovoru. Cesta ke šťastnějšímu životu bývá různě členitá a dlouhá, vždy s přihlédnutím na závažnost problému, nutno však dodat, že metoda EFT patří k těm svižnějším, obvykle v řádu týdnů či měsíců.